Fotografie s cedníkem

Lukáš Nový z Pirátské strany se v roce 2013 veřejně přihlásil ke své pastafariánské víře. Tak jako se muslimky dožadují, aby mohly na průkazech mít hidžáb či burku, jemu jeho vyznání přikazuje mít na hlavě cedník. Tím se totiž cedí špagety, které jsou pro vyznavače Létající špagetové příšery posvátné. Úřady v Brně žádosti nakonec vyhověly a vydaly dočasný průkaz s touto fotografií. Událost se dostala do všech světových médií.

Jakmile se ale o záležitosti dozvědělo ministerstvo vnitra, celou věc zatrhlo. S odůvodněním, že náboženské pokrývky hlavy smějí na průkazech mít jen příslušníci církví, které jsou uznávané a registrované státem. Lukáš Nový tak nakonec na své občance fotografii s cedníkem mít nesměl.

Rozhodnutí je ale zvláštní. Podle v zákona z 30. listopadu 1999 o občanských průkazech je stanoveno, že občan musí na fotografii být "bez pokrývky hlavy, není-li její použití odůvodněno důvody náboženskými nebo zdravotními; v takovém případě nesmí pokrývka hlavy zakrývat obličejovou část způsobem znemožňujícím identifikaci občana." Cedník obličejovou část (jak vidíte na fotografii níže) nijak nezakrýval. Náboženské důvody uvedeny byly.

V zákoně se nic nepíše o tom, zda musí jít o církev registrovanou státem. Tento požadavek v zákoně nikde není. Lukáš Nový se tedy stal obětí diskriminace. Na fotografii s cedníkem měl právo. V čem je rozdíl mezi cedníkem a burkou? Proč jedni svá práva mají a druzí ne?

O povedeném kousku Lukáše Nového píše i server Daily Mail

Podrobnosti:

https://www.osacr.cz/2013/08/05/prvni-cesky-pastafarian-zatracene-vazna-legrace/