Ctíme tradice

Pastafariáni nemají 10 Přikázání, ale jen 8 Doporučení, která podle legend Špagetová příšera seslala pirátskému kapitánu Moseyovi. Například "Byla bych ráda, kdybys mi nestavěl drahé kostely a raději ty peníze rozdal chudým". Nebo "Byla bych ráda, kdybys nesoudil lidi podle toho, jak vypadají či jak se oblékají."

Přikázání vesměs nabádají k toleranci. Nesuďme podle vzhledu. Při pohledu na Špagetové monstrum Cthulhu a jeho chapadla lidi přepadá hrůza, proto mnoho náboženství zakazuje zobrazování boha. Přesto je Špagetovka moc hodná. Je to prostě vyšší bytost a od lidí se pochopitelně liší stejně jako se my lišíme od prvoků.

(Prorok Bobby Henderson vydal v roce 2006 "Evangelium Létající špagetové příšery". Zde jsou shrnuty všechny tradice a legendy našeho vznešeného učení).

Pokud se budete řídit Osmerem doporučení, dostanete se do ráje. V ráji jsou sopky, ze kterých tryská pivo, a továrny na "výrobu" krásných striptérek. Odborníci se domnívají, že tyto představy piráti převzali z islámu (viz "hurisky").

(Ilustrace ze svatých knih. Zobrazení posmrtného života v ráji. "Amen pravím vám, pravověrní. Požehnány budiž striptérky přinášející pivo. Hosana."  Kniha Pivrncova, verš 22. Na ženy budou pochopitelně čekat svalnatí striptéři. Na život v ráji se ale člověk musí připravovat už na tomto světě).

Podobně konzumní charakter mají i pastafariánské náboženské slavnosti. Například "ramendán" je měsíc, kdy se konzumují instantní nudle (anglicky "Ramen"). Piráti nesvětí neděli, ale pátek (v hospodě u piva).

Stát se pastafariánem je snadné. Pastafariánem se stáváte v okamžiku, kdy se za něj začnete pokládat. Až takhle jednoduché to je. Piráti totiž vyznávají svobodu.

  • Nemusíte projít žádným rituálem
  • Nemusíte platit žádný poplatek
  • Nemusíte složit žádnou přísahu
  • Nemusíte se vzdát svého současného nábožentví
  • Nemusíte nic vědět o pastafariántví
  • Nemusíte doslovně věřit v Špagetovou příšeru (Reformovaní pastafariáni neberou své učení doslovně)

Piráti milovali svobodu a kašlali na pravidla. Proto se stali průkopníky moderní demokracie. Kapitán byl volený a o klíčových otázkách hlasovala celá posádka (třeba, kterou loď napadnout). Později od pirátů tuto ideu demokracie převzala americká  a francouzská revoluce. Piráti měli také první systém sociálního zabezpečení - za každé zranění dostali vyplaceno odškodné. Pirátství je vhodné jak pro pravičáky (protože vyznávají svobodu jednotlivce a neplatí daně) ale i pro levičáky (protože piráti rádi přerozdělují).

Od pastafariánů se očekává, že budou alespoň na Halloween nosit tradiční pirátský kostým. Dnes díky bohu (FSM) existují i půjčovny kostýmů. Chcete-li nosit pásku přes oko, dřevěnou nohu a místo ruky mít hák, není nezbytně nutné uříznout si nohu/nohu ani vydloubnout oko (jen po poradě s lékařem).

Pastafariáni se scházejí - pokud možno - ve stylových středověkých krčmách (jako třeba Cartouche u Staroměstského náměstí). Aby si připomněli atmosféru zlatého věku pirátství. Alternativně se lze spokojit s pizzerií, protože italská kuchyně nabízí spoustu těstovin jako poctu Jeho nudlovitosti.

Při slavnostních příležitostech pastafariáni mají tzv. přijímání. Tedy konzumují špagety s rajčatovou omáčkou. Připomínají si tak oběť Špagetové příšery, která se vařila za naše hříchy. Jde o symbolický kanibalismus, kdy pojídáme tělo a krev (kečup) našeho boha.

Při svých setkáních pastafariáni zpívají tradiční námořnické písně. Třeba "Co s opilým námořníkem", "Sandokan", "Dva roky prázdnin", "Kocábka" nebo "A Pirates Life for Me" či "Dead Man's Chest".

K uchování tradic a povědomí o zlatém věku pirátů pomáhají videohry, romány, filmy a seriály. To je ta pravá kultura pro správného pastafariána. K nejlepším pirátským videohrám se počítají "Pirates" (od Sida Meiera), série o Monkey Islandu či nedávný díl "Black Flag" ze série Assassin's Creed. První dvě hry jsou už dost staré, ale existují remaky. K opomíjeným klenotům patří hra "Risen 2: Dark Waters".

Z televizní obrazovky jistě znáte "Ostrov pokladů" (Brian Blessed jako John Silver), Černého korzára (Kabir Bedi) nebo sérii o Pirátech z Karibiku (Johny Depp). Nezapomeňme také na kapitána Hooka ze Spielbergova stejnojmenného filmu.