Počítačové pirátství

Piráti vždy vyznávali spravedlivou zásadu bohatým brát a chudým dávat. Jinak to ani nejde, chudým brát nedává smysl, tam není co ukrást. V minulosti piráti vždy bojovali proti monopolům, například proti snahám španělské koruny dělat si monopol na vládu nad oceány. Holandský filosof Hugo Grotius už v roce 1609 ve své knize "Mare Liberum" (Svobodné moře) zdůvodnil, proč moře patří všem. Pirátské přepady španělských galeon jasně ukázaly, co si o jejich "monopolu" myslíme. Tůdle!
 
Dnes je naším mořem internet, jinak se ale situace moc nezměnila. Korporace a vlády se snaží získat monopol na informace - aby je dostal jen ten, kdo jim tučně zaplatí nebo kdo se jim zalíbí. A hlavně aby sami rozhodovali, co veřejnosti prozradí a co ne. Naštěstí jsou tu počítačoví piráti, kteří za svobodu informací srdnatě bojují se šavlí, totiž s myší v ruce. 
 
  • Wikileaks (aféra, kdy Julian Assange zveřejnil spoustu informací, které utajovala americká vláda)  
  • Anonymous (volné uskupení hackerů, kteří se skrývají za maskou  Guy Fawkese a útočí na vládní weby, aby odtajnili tutlané informace)
  • Climategate  (hacker s přezdívkou Foia zveřejnil e-maily klimatologů a odhalil, že známý hokejkový graf - přehánějící velikost oteplování - byl podvod)
  • Matrix (hacker s přezdívkou Neo odhalil, že všechna takzvaná realita je jen iluzí, kterou vytvářejí naši vládci, aby měli poslušné poddané). 
(Aktivisté Anonymous v masce dávného revolucionáře ze 17.století)